Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Zwolnienie od podatku dochodów (przychodów) ASI uzyskanych ze zbycia udziałów (akcji) zależy przede wszystkim od operacji przeprowadzanych na tych udziałach i historii transakcyjnej np. spółek zależnych.
Inwestycje z wykorzystaniem alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) (patrz ramka) mogą przynieść znaczne korzyści, zwłaszcza że sama ASI jest zwolniona w określonych warunkach z opodatkowania przy rozporządzaniu posiadanymi udziałami (akcjami). Natomiast na podmioty inwestujące w ASI czekają ulgi podatkowe. W dobie restrukturyzacji i nieustających zmian biznesowych, w których funkcjonują te podmioty, niekiedy trudno jest stwierdzić, czy zwolnienia i ulgi jeszcze im przysługują, czy może pewne działania wykluczają ich zastosowanie.
Wydaje się, że warunki omawianego zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wydają się klarowne. Z racji przeprowadzanych transakcji na podatników mogą jednak w otoczeniu biznesowym czyhać pułapki – w szczególności nieostrożne postępowanie może wiązać się z utratą praw do zwolnienia podatkowego. W niniejszym artykule wskazano m.in. charakterystyczne niuanse obrotu udziałami (akcjami) w zakresie zwolnienia w CIT dla ASI.
Zwolnienie dla sprzedaży udziałów (akcji)
W ramach prowadzonej działalności ASI nabywa udziały (akcje) w spółkach kapitałowych polskich i zagranicznych. Nabycie udziałów (akcji) następuje w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółek portfelowych i wniesienie do nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta